16 grudnia 2014

Zespół Szkół nr 11
http://zs11.jasnet.pl/index.php?limitstart=45

Henry Sławik? Pamiętamy!


„Dziennik Zachodni” ogłosił plebiscyt na dziesięciu najznamienitszych Ślązaków, którzy nie dzielą, ale łączą. Wśród blisko 60 zaproponowanych postaci znajdują się: książęta, święci, politycy, działacze, artyści i sportowcy.
Wybór znamienitego Ślązaka jest bardzo trudny. Chciałoby się, aby to była osoba w jakiś sposób nam bliska. Okazuje się, że na plebiscytowej liście został umieszczony także Henryk Sławik. W 2008 roku uczniowie naszej szkoły zajmowali się tą tragiczną postacią w ramach projektu „Henryk Sławik - zapomniany bohater”. Napisali nawet scenariusz filmowy. Od tej pory co roku , w ramach lekcji języka polskiego o Holokauście, przypominamy postać dziennikarza i działacza z Jastrzębia-Zdroju, który odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród narodów świata, ma tablicę pamiątkową w Ogrodzie Pamięci w Yad Vashem, w Jerozolimie.
Jednym z celów kształcenia ogólnego jest „kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie”. Zanim nasi uczniowie wyjadą w daleki świat, dobrze byłoby, aby poznali swoje korzenie, z których mogą być dumni. Tego uczą się na lekcjach historii.
1-DSCN2051
1-DSCN2051

Jeśli chcecie, aby to o Henryku Sławiku mówiono , jako o znanym Ślązaku, głosujcie tutaj:
http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscyt/102,kto-laczy-slazakow-wybitne-postaci-ze-slaska-i-dla-slaska-plebiscyt-glosuj,id,t.html


Orzeł Biały

The Order of the White Eagle (Polish: Order Orła Białego) is Poland's highest decoration awarded to both civilians and the military for their merits. It was officially instituted on November 1, 1705 by Augustus II the Strong
The Order of the White Eagle


Henryk Sławik, który podczas II wojny światowej uratował na Węgrzech tysiące Polaków i Żydów, został 25 lutego 2010r. pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Odznaczany został też współpracujący z nim Jozsef Antall, ojciec pierwszego demokratycznie wybranego premiera Węgier.

On 25 February 2010 President of Poland awarded posthumously the Order of the White Eagle, to Henryk Slawik and Jozsef Antall in recognition of their significant service in the interests of Poland and humanity. They both helped rescue thousands of Poles and Jews in Hungary during the WWII.

W 2004 roku, w 60 lat po śmierci Sławika, prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. [Przemysław Jedlecki]. / Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. [Józef Krzyk] Stowarzyszenie "Henryk Sławik - Pamięć i Dzieło" uznało, że Sławik zasługuje na najwyższe polskie odznaczenie. "Sławik ratował tych, którzy byli skazani na śmierć z racji swojej narodowości. Dlatego temu Ślązakowi i Polakowi nadaję to odznaczenie." - powiedział prezydent Kaczyński.
100_9367.JPG
W uroczystości wzięli udział prezydenci: polski Lech Kaczyński, Węgier Laszlo Solyom oraz Katowic Piotr Uszok.
"W czasach PRL-u rzadko o nim wspominano. Komuniści nie mogli mu darować, że przed wojną był nieprzychylnym im socjalistą, a potem w Budapeszcie oficjalnym delegatem rządu Władysława Sikorskiego. Na krótko przypomniano sobie o nim po Marcu 1968, ale tylko po to, aby wykorzystać do antysemickiej nagonki."

100_9368.JPG
100_9372.JPG
100_9373.JPG
100_9374.JPG
Henryk Sławik bohaterem był. Wyrwał z rąk hitlerowców 30 tys. ludzi, w tym co najmniej kilka tysięcy Żydów. (...) Za mniejsze wyczyny stawialiśmy rodakom pomniki i układaliśmy poematy, ale o Sławiku przez ponad pół wieku nie było głośno. Przynajmniej nie w Polcse, bo w Izraelu nadano mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Za to od dobrych sześciu lat trwa u nas niekończący się festiwal Sławika. Jego beletryzowaną biografię napisała najpierw Elżbieta Isakiewicz (Czerwony ołówek. O Polaku, który ocalił tysiące Żydów"). Zaraz potem ukazało się opracowanie Grzegorza Łubczyka (Polski Wallenberg"), a wkrótce także telewizyjny film dokumentalny, którego Łubczyk był współautorem. (...)
W Katowicach imieniem Sławika nazwano rondo na os. Tysiąclecia, a w Jastrzębiu Szerokiej, skąd pochodził - gimnazjum.

Seminarium naukowe

Seminarium Naukowe UJ
gview.png

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”
Seminarium naukowe poświęcone pamięci Henryka Sławika
W 65 rocznicę śmierci polskiego dyplomaty
19-20 listopada 2009

Organizatorzy
Centrum Badań Holokaustu UJ (CBH UJ)
Instytut Europeistyki UJ (IE UJ)
Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (WSMiP UJ)
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu (MCEAH)
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UP)

Miejsce Obrad
Kraków, Dom Gościnny Uniwersytetu Jagiellońskiego
W Przegorzanach (Aula)
Ul. Jodłowa 13